Snes rom Header ekleme/ çıkarma

Bazen rom hacklerken header olmadığı için / olduğu ( bu durumu yaşamadım ) için kullanılan program hata verebilir. Header eklemek ve çıkarmak için NSRT programını kullanmamız gerek. başka programlarda var hangisini kullanabiliyorsanız.

Sol taraftan romu seçip sağ taraftan romun içeriğine bakabilirsiniz. Edit – Options kısmına geçilip NSRT dosyasının yeri ilk bölüme Rom dosyasının yeri ikinci bölümde belirtilmesi gerekiyor. Ardından Header bölümüne geçip “Add NSRT Header” ı seçip save denildiğinde header eklenmiş oldu.

Header eklenmiş hali.

 

Exelde 4 İşlem

Exel de 4 işlem yapabilmek  B ve C sütünlardaki işlemi Sonuç kısmına yansıtabilmek için hücreye formül yazılacağını bildirmeliyiz. Bunun için sonuç hücresine = işareti ile başlayıp gereken formul yazılır.

 

Küçük boyutlu resimleri büyütme

Küçük boyutlu fotoğrafları büyütmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Örnek olarak 75×100 boyutlarında resmim vardı.

75×140

 

 

 

 

 

300×560 boyutlarına büyüttüm.

300×560

Dikkatimi çeken pixellenme yok. Program olarakta indirebiliyorsunuz Windows Mac Android tabanlarında çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazının kaynak  linki

PSP versiyon güncelleme

En son çıkan versiyon 6.61’dir. Eğer sürümüz 6.61 değilse güncellemeniz daha iyi olacaktır.

1- Psp yazılım sürümünü öğrenmek için settings - system settings - system informationkısmından öğrenebilirsiniz.
2- 6.61 değilse yazılım. buradan veya buradan indirebilirsiniz.
3- İndirdiğiniz EBOOT.PBP dosyasını /PSP/GAME/UPDATE klasörüne kopyalanması gerekiyor. Eğer UPDATE klasörü yoksa kendiniz oluşturabilirsiniz.
4- Ardın PSP yi çalıştırdığınızda GAME içinde UPDATE bölümü göreceksiniz. Update’i yönlendimeye göre çalıştırırsanız. Güncellemeyi gerçekleştireceksiniz.

Apt-get Komutlar

apt-get install Paket kurmak
apt-get remove Paket kaldırmak
apt-get purge Paketi ayarlarıyla birlikte kaldırmak
apt-get update Repo indekslerini yenile
apt-get upgrade Yükseltilebilir tüm paketleri yükselt
apt-get autoremove Kullanılmayan paketleri kaldır
apt-get dist-upgrade Bağımlılıkları ile birlikte tüm sistemin güncellemesi
apt-cache search Program arama
apt-cache show Paket detaylarını göster

Kaynak

source.list Hatası “birden fazla kez yapılandırma sorunu”

Bu hata /etc/apt/source.list” dosyasını yanlış yapılandırmadan dolayı oluşur.

Örnek “source.list” dosyasında

“deb http://deb.debian.org/debian buster main
deb-src http://deb.debian.org/debian buster main”

bu satırlar ve

“deb http://deb.debian.org/debian buster main contrib non-free
deb-src http://deb.debian.org/debian buster main contrib non-free”

bu satırlar varsa “birden fazla kez yapılandırma” hatası veriyor. Fazla olan satırları silip veya başına # işareti konursa sorun düzecektir.

Debian sürüm güncelleme

Dosyalarda düzenleme yaparakta sürüm güncelleme gerçekleştirebilirsiniz. cd/dvd/usb ile kurmanız zorunlu değil. Bir yandan bu daha basit 🙂

ilk önce

/etc/apt/sources.list dosyasına girip  yeni sürümün kaynak adreslerini eskileri ile değiştirmek gerekiyor.

Güncel Kaynak listesini buradan alıp “source.list” dosyasına eklendikten sonra “apt-get update” ile liste güncellemesi işlemi çalıştırılır.

Sonra silinen fakat bağımlılıkları duran paketleri silmek için “apt-get autoremove” kullanılır. Sonra kullanılmayacak olan .deb paketlerini silmek için. “apt-get autoclean” arşiv paketleri de silinmek istenirse “apt-get clean” kullanılır.

Kaynak 1
Kaynak 2

Birinci kaynaktaki yazının kaybolma ihtimaline karşılık

“- clean ile indirdiğin paketleri (arşiv de denir bunlara) silersin. Sonuna herhangi bir şey yazmana gerek yok, sistem kendisi siler. Nereden siler? /var/cache/apt/archives altından siler, zira depodan uygulama kurduğunda kendisi ve inen tüm bağımlılıkları burada .deb paketleri olarak saklanır. Arşiv ve paket diye iki farklı şey yok, paket iner depodan, ilgili dizine gidince adı arşiv olur. İsimlendirme sadece yani, zira yapılan işlem arşive alma oluyor.

– autoclean, clean ile benzer bir işi yapar fakat burada silinecek olan .deb paketleri artık indirilemez durumda olanlardır. Örneğin artık bu paketin geldiği depo kapanmıştır veya ilgili paketin depoda daha yeni bir sürümü vardır.

– autoremove, bu komutun arşivlerle ilgisi yok. Diyelim ki bir uygulama sildin ve bağımlılıkları duruyor ancak bu bağımlılıklar artık başka bir uygulama için gerekli değil. autoremove kullanarak bu şekilde ihtiyaç kalınmayan bağımlılıklar kaldırılabilir sistemden.

Üçünü kullanmanın da bir zararı yoktur. autoremove zaten sistem daha doğrusu apt-get tarafından söylenir bize. “Şu şu bağımlılıklara artık ihtiyaç yok, lütfen autoremove kullanın” der. clean’i ara ara kullanmak sistemde yer açmak için faydalıdır. Eğer internet bağlantın çok ama çok kısıtlıysa, bugün kaldırdığın uygulamayı bir hafta sonra tekrar kurma ihtimalin varsa kullanmaman yararına olabilir. İstisna olarak dursun kenarda. Böyle bir durum varsa autoclean daha makul.”