Debian sürüm güncelleme

Dosyalarda düzenleme yaparakta sürüm güncelleme gerçekleştirebilirsiniz. cd/dvd/usb ile kurmanız zorunlu değil. Bir yandan bu daha basit 🙂

ilk önce

/etc/apt/sources.list dosyasına girip  yeni sürümün kaynak adreslerini eskileri ile değiştirmek gerekiyor.

Güncel Kaynak listesini buradan alıp “source.list” dosyasına eklendikten sonra “apt-get update” ile liste güncellemesi işlemi çalıştırılır.

Sonra silinen fakat bağımlılıkları duran paketleri silmek için “apt-get autoremove” kullanılır. Sonra kullanılmayacak olan .deb paketlerini silmek için. “apt-get autoclean” arşiv paketleri de silinmek istenirse “apt-get clean” kullanılır.

Kaynak 1
Kaynak 2

Birinci kaynaktaki yazının kaybolma ihtimaline karşılık

“- clean ile indirdiğin paketleri (arşiv de denir bunlara) silersin. Sonuna herhangi bir şey yazmana gerek yok, sistem kendisi siler. Nereden siler? /var/cache/apt/archives altından siler, zira depodan uygulama kurduğunda kendisi ve inen tüm bağımlılıkları burada .deb paketleri olarak saklanır. Arşiv ve paket diye iki farklı şey yok, paket iner depodan, ilgili dizine gidince adı arşiv olur. İsimlendirme sadece yani, zira yapılan işlem arşive alma oluyor.

– autoclean, clean ile benzer bir işi yapar fakat burada silinecek olan .deb paketleri artık indirilemez durumda olanlardır. Örneğin artık bu paketin geldiği depo kapanmıştır veya ilgili paketin depoda daha yeni bir sürümü vardır.

– autoremove, bu komutun arşivlerle ilgisi yok. Diyelim ki bir uygulama sildin ve bağımlılıkları duruyor ancak bu bağımlılıklar artık başka bir uygulama için gerekli değil. autoremove kullanarak bu şekilde ihtiyaç kalınmayan bağımlılıklar kaldırılabilir sistemden.

Üçünü kullanmanın da bir zararı yoktur. autoremove zaten sistem daha doğrusu apt-get tarafından söylenir bize. “Şu şu bağımlılıklara artık ihtiyaç yok, lütfen autoremove kullanın” der. clean’i ara ara kullanmak sistemde yer açmak için faydalıdır. Eğer internet bağlantın çok ama çok kısıtlıysa, bugün kaldırdığın uygulamayı bir hafta sonra tekrar kurma ihtimalin varsa kullanmaman yararına olabilir. İstisna olarak dursun kenarda. Böyle bir durum varsa autoclean daha makul.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir