Kobo ve Kobo Clara Deneyimleri

Daha Kobo Clara’yı alalı bir hafta olmadı. Fazla bir deneyimim olmadı şu ana kadar. Bu hikayeyi başlatan cihazı neden seçtiğimi yazayım. Kobo olmasını nedeni bir çok formatı desteklemesi ve yazılıma yama (patch) yapılabilme özelliği. Kindle’da bu yok. En çok satan 3 marka bulunuyor. Amazon Kindle, Rokuten Kobo, Nook. Nook ise en az bulunanı.

Kobo’nun bir çok versiyonu var aldığım Clara ise 2018’de çıkmış üstüne 3 yeni versiyon çıkmış. Buna rağmen Clara benim kullanımım için daha uygun geldi. BU kararı vermemde en büyük yardımı olan wikipedia’da bulunan özellik listesi ardından internetteki yorumlar. Wikipedia’da ki şablon üzerinden Clara ve sonraki versiyonlara bakalım.

Resimde gördüğünüz üzere renklendirmeler var karışık olmasın diye bir beyaz bir yeşil yaptım. Kobo Clara’yı seçmeme etkili olan özellikleri turuncu ile işaretledim sonraki versiyonlar da ise hoşuma gitmeyen özellikleri kırmızı ile işaretledim. Benim için önemli özellikler boyut, ağırlık ve batarya ardından çözünürlük kalitesi ile ilgili değerler geliyor.

Boyut; 6″ yeterli 7″ inc nasıl olur merak ediyorum. fakat 7″ üstü bir çok kişiye gösterim yapılmayacaksa çok gibi.
Ağırlık; Ne kadar hafif olursa değil makul ölçülerde hafif olursa iyi çünkü 166 gram değilde 86 gram olsaydı sağlamlıkta konusunda şüpheye düşerdim. 180 grama kadar ağırlık mantıklı daha fazlası kol ağrıtabilir.
Batarya; Bu bir şarjlı aletse batarya kapasitesini en yüksek olanı seçerim. En yüksek Clara versiyonu gözüküyor.
Tabi şunu da göz önünde bulundurmak gerek. İşlemci ve yazılım ile daha optimize batarya perfomansı olabilir, araştırma gerek.

Clara versiyonunu daha iyi gibi göstersem de en önemli sizin isteğinize hangisinin daha iyi cevap vereceği.
Örneğin Kobo Forma ve Kobo Libra su geçirmez ve dokunmatik ekran yanında tuşları da var.
Son olarak daha geniş kapsamlı karşılaşmalar için iki siteden örnekler vereceğim.
versus.com burada sadece işlemci karşılaştırmasını göremedim. Bunun dışında bir sürü değişkeni karşılaştırılmış.
coolblue sitesinde ise Kobo Clara, Kobo Libra H2O ve Kobo Forma kullanım şekli ve temel özellikleri üzerinde karşılaştırılmış.

Linkler

Kobo yazılımını indirebileceğiniz site. En son sürüm ne zaman çıkmış ne gibi özellik eklenmiş görebiliyorsunuz.

Site içinde Kobo

1- Kfmon, KOreader ve Plato Kurulumu ve Kullanımı – 1  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 thoughts on “Kobo ve Kobo Clara Deneyimleri”

 1. Kobo glo HD var bende. 5 yıldır bende ve değiştirmeye hiç gerek yok demek ki. Çözünürlük en üst seviyede, en pahalı modellerle aynı.
  Sadece power tuşu uyku moduna almıyor. Onu da sleep cover ile yapıyorum. Tablo için teşekkürler.

 2. Aynen. Ekran hasarı veya sarj sorunu yoksa değiştirmeye gerek yok bence. Kullanılabildiği yere kadar devam etmek mantıklı yazılım desteği kesilse bile.. Tablo işe yaradıysa sevindim. Sleep coverlar çok iyi onsuz kullanım eksik oluyor.

 3. Güzel paylaşım olmuş. Cihazınızı keyifle kullanın. Ben de uzun süredir e okuyucu kullanan biriyim. 2010 Yılında Amerika’dan getirttiğim Nook marka e okuyucu ile e kitap okuma cihazlarıyla tanıştım. O zamanın teknolojisine göre fena cihaz değildi. Fakat günümzle kıyaslarsam, dahili hafızasına yaklaşık sekiz yüz kitap alıyor, bırakın gözü yormayan ışığı, ekran aydınlatması bile yoktu… Yine de iyi cihazdı. Şarjı iyi gidiyordu ve oldukça kullanışlıydı. Bir kere yarı yolda bırakmamıştı. Sanırım bu cihazın tek sevmediğim tarafı yumuşak malzemeden yaptıkları kasasıydı. İlk başlarda hoşuma gitmişti lakin kısa zamanda silikonu andırır plastik malzeme soyulmaya, çizilmeye vs… başlamıştı.
  E okuyucu cihazların keyfine asıl olarak Kobo ile vardım. 2019 yılında bir adet Clara HD ile Kobo’yu deneyimlemeye başladım. Zamanla güncellemeler geldi ve cihazın yazılımı çok daha şık oldu. Clara’dan hiçbir şikayetim yok. Her şeyiyle mükemmel bir cihaz. Hatta Kobo ürünleri içinde, en işe yarar özellikleri bir arada sunan ve bunu makul bir fiyatta yapabilen tek cihaz. Bu anlamda sizin cihaz tercihinize katılıyorum.
  Ha bu arada, bir delilik yapıp ikinci e bir H2O Edition 2 cihazı da edindim. Yedekte kalması açısından. Düşününce çok saçma bir iş yapmışım gibi geldiği de oluyor. Sonuçta aynı işi yapan iki cihaza sahip olmak gereksiz duruyor. Ve alıp almamak konusunda kendimle çok cebelleşmiştim ama işte insanın içine bir kez bir kurt girmeye görsün… Almadan rahatlayamadım 🙂 H2O ikinci el fiyatları bile bu günlerde ortalama 1300 – 1700 TL gibi bir fiyat aralığında gezinmekte. Bense 700 TL’ya tertemiz ikinci elini bulduğum için kaçırmak istemedim. Sanırım gereksiz bir iş yapıp yapmadığımı zaman gösterecek.

  1. Teşekkürler 🙂
   H20 Edition 2 nasıl kullandın mı?
   bataryası kullanmadıkça ömrünü fazla yitirmezse daha sonra dediğin gibi 2. kullanırsın. Ya da başkasına hediye edebilirsin 🙂
   700TL iyi fiyatmış. Zamanında D&r’da 600 küsür TL’ye Clara vardı aman gereksiz şey ne işe yarayacak diye almadım :D. şimdi aldığımda iki katına aldım 🙁
   Yeni nesil çıktığında nasıl olacak çok merak ediyorum. Telefon gibi çok fazla şey eklenmesine gerek olmayan cihaz hatta ne kadar sade o dakar iyi. Wi-fi hiç kullanmıyorum güncellenme ve kitap satın alma dışında 🙂