Kobo ve Kobo Clara Deneyimleri

Daha Kobo Clara’yı alalı bir hafta olmadı. Fazla bir deneyimim olmadı şu ana kadar. Bu hikayeyi başlatan cihazı neden seçtiğimi yazayım. Kobo olmasını nedeni bir çok formatı desteklemesi ve yazılıma yama (patch) yapılabilme özelliği. Kindle’da bu yok. En çok satan 3 marka bulunuyor. Amazon Kindle, Rokuten Kobo, Nook. Nook ise en az bulunanı.

Kobo’nun bir çok versiyonu var aldığım Clara ise 2018’de çıkmış üstüne 3 yeni versiyon çıkmış. Buna rağmen Clara benim kullanımım için daha uygun geldi. BU kararı vermemde en büyük yardımı olan wikipedia’da bulunan özellik listesi ardından internetteki yorumlar. Wikipedia’da ki şablon üzerinden Clara ve sonraki versiyonlara bakalım.

Resimde gördüğünüz üzere renklendirmeler var karışık olmasın diye bir beyaz bir yeşil yaptım. Kobo Clara’yı seçmeme etkili olan özellikleri turuncu ile işaretledim sonraki versiyonlar da ise hoşuma gitmeyen özellikleri kırmızı ile işaretledim. Benim için önemli özellikler boyut, ağırlık ve batarya ardından çözünürlük kalitesi ile ilgili değerler geliyor.

Boyut; 6″ yeterli 7″ inc nasıl olur merak ediyorum. fakat 7″ üstü bir çok kişiye gösterim yapılmayacaksa çok gibi.
Ağırlık; Ne kadar hafif olursa değil makul ölçülerde hafif olursa iyi çünkü 166 gram değilde 86 gram olsaydı sağlamlıkta konusunda şüpheye düşerdim. 180 grama kadar ağırlık mantıklı daha fazlası kol ağrıtabilir.
Batarya; Bu bir şarjlı aletse batarya kapasitesini en yüksek olanı seçerim. En yüksek Clara versiyonu gözüküyor.
Tabi şunu da göz önünde bulundurmak gerek. İşlemci ve yazılım ile daha optimize batarya perfomansı olabilir, araştırma gerek.

Clara versiyonunu daha iyi gibi göstersem de en önemli sizin isteğinize hangisinin daha iyi cevap vereceği.
Örneğin Kobo Forma ve Kobo Libra su geçirmez ve dokunmatik ekran yanında tuşları da var.
Son olarak daha geniş kapsamlı karşılaşmalar için iki siteden örnekler vereceğim.
versus.com burada sadece işlemci karşılaştırmasını göremedim. Bunun dışında bir sürü değişkeni karşılaştırılmış.
coolblue sitesinde ise Kobo Clara, Kobo Libra H2O ve Kobo Forma kullanım şekli ve temel özellikleri üzerinde karşılaştırılmış.

Linkler

Kobo yazılımını indirebileceğiniz site. En son sürüm ne zaman çıkmış ne gibi özellik eklenmiş görebiliyorsunuz.

Site içinde Kobo

1- Kfmon, KOreader ve Plato Kurulumu ve Kullanımı – 1  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 thoughts on “Kobo ve Kobo Clara Deneyimleri”

  1. Kobo glo HD var bende. 5 yıldır bende ve değiştirmeye hiç gerek yok demek ki. Çözünürlük en üst seviyede, en pahalı modellerle aynı.
    Sadece power tuşu uyku moduna almıyor. Onu da sleep cover ile yapıyorum. Tablo için teşekkürler.

  2. Aynen. Ekran hasarı veya sarj sorunu yoksa değiştirmeye gerek yok bence. Kullanılabildiği yere kadar devam etmek mantıklı yazılım desteği kesilse bile.. Tablo işe yaradıysa sevindim. Sleep coverlar çok iyi onsuz kullanım eksik oluyor.