hakchi: NES ve SNES mini kırma programı

hakchi ile NES mini üzerinde çalışma:

KILAVUZ

 

1 –  Genel Tanıtım

2 –  Oyun Ekleme

00 – Kaynakça

01 – Gerekli Programlar

1- Genel Tanıtım

NES Mini üzerinden anlatım yapmaya çalışacağım. Yazıyı yazmadan önce NES Mini cihazımda bir sürü NES oyunu vardı. Silinip orijinal oyunlar geldi. Araştırmam gereken bir soru olarak buraya not alıyorum.

Programı kurduysak ilk ekranımız 3 dikey bölümlü şekilde soldan sağa;

A- Oyunların listelendiği bölüm

B- Oyun bilgilerinin olduğu bölüm ( isim, tarih, yayıncı, kaç kullanıcı oynayabilir ve açıklama – bunu bu sefer deneyeceğim – )

C- Oyun logosu isterseniz kendiniz kafanıza göre bir şey ekleyin isterseniz google ya da Spine Generatordan ekleyin. SEGA logoları var 🙂

Orjinal Hali

 

Kapak ekleme ekranı

 

Kapak eklenmiş ve yayincinin ismi degişmiş hali

 

2 –  Oyun Ekleme

 

NOT: Hakchi ile kerneli değiştirmeden önce yedeğini almayı unutmayın.

Oyun eklemek çok basit.  İlk defa bu işlemi yapıyorsanız orjinal ROM yüklüdür. Custom ROM yüklenmesi gerekiyor öncelikle. Bunu da Hakchi programı ile yapabiliyoruz. Kernel menüsünden Install/Repair ROM kısmından yükleyebiliyoruz.  Custom ROM yüklendikten sonra alt kısımdaki Add more games  kısmına tıklayıp çıkan ekranda istediğiniz romları seçip ekleyebiliyorsunuz. Ekledikten sonra alt taraftan ( Synchroize selected games with mini )   veya üst menüden File Synchroize  Şimdi Türkçe’ye çevrilmiş bazı oyunları ekleyeceğim.

Add more games bölümü
Mach Rider Oyununu eklerken hata verdi.
Oyunlar eklendi. More App kısmı.
Eklediğim Dragon Warrior oyununa afiş ve açıklama ekledim.

 

Ekran görüntülerinden de görüldüğü üzere hata vermediği sürece uğraştırıcı bir işlem yok. Bunların dışında yapılabilecek bir çok şey var  öğrendiklerim snes, gameboy ve  başka platform oyunları da eklenebiliyor ( PSP mesela 🙂 )  ve en önemlisi hafıza yetmezse usb ile port etmek. Hepsi HDMI output ==> HDMI input  çeviri aldıktan sonra 🙂

3 – Hatalar

A – İlk defa Nes mini’yi kırmadıysanız ve uzun bir süre sonra Hakchi indirip oyun ekleme/çıkarma yaptığınızda hata verecektir. Hakchi içinden Repair, Uninstall, Reset  işlemleri hata verecek,  Factory Reset ile denediğinizde hata vermese bile cihaz orijinal haline dönmeyecektir.

Bunun nedeni ikinci kez Hakchi kullandığınızda Hakchi programının yeni versiyonu üzerinde işlem yaptığınızdandır.  Hangi versiyon üzerinde kırdıysanız o versiyon üzerinde işlemlerinize devam edebilirsiniz. Yeni versiyon ile kullanabilmek için eski programda orijinal haline çevirmeli ardında yeni programla kırma işlemi gerçekleşmelidir. Bu nedenle ilk defa kırmadan önce orjinal ROM dosyasının yedeği alınması gerekiyor.

 

 

 

00 – Kaynakça

kaynak: nesclassicsmods.com

01 – Gerekli Programlar

1 – Hakchi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir